Zastosowanie

Zastosowanie

Wirówki MPW mają szerokie zastosowanie w ogólnie pojętej diagnostyce medycznej.  Dają możliwość otrzymania szybkich i wiarygodnych wyników testów rutynowych takich jak morfologia, biochemia, krzepnięcie czy badania moczu. Są wykorzystywane do oznaczania wskaźnika hematokrytowego oraz grupy krwi.  Wirówki laboratoryjne MPW sprawdzają się także w obszarze cytologii dając szybkie i precyzyjne wyniki.  Wirówki laboratoryjne MPW to również niezastąpiony sprzęt w gabinetach ortopedycznych czy też medycyny estetycznej wykorzystywany do przygotowywania preparatu z osocza bogatopłytkowego (PRP).

Wirówki MPW cieszą się niezwykłą popularnością w ośrodkach naukowo-badawczych. Są wykorzystywane do badań naukowych w laboratoriach uniwersyteckich, politechnicznych, akademii medycznych, instytutów naukowo-badawczych czy szkół rolniczych.  Kolejnym dużym obszarem zastosowań wirówek jest  biotechnologia. To interdyscyplinarna dziedzina nauk, która łączy mikrobiologię, biochemię, biologię molekularną, genetykę, bioinformatykę i biotechnologię. Jej zadaniem jest opracowywanie zastosowania technologicznego używającego systemów biologicznych do wytwarzania lub modyfikowania produktów lub procesów.  Wirówki laboratoryjne są tutaj niezbędnymi narzędziami do rozdzielania, oczyszczania i zatężania enzymów, komórek, komórek macierzystych, DNA i innych cząsteczek, a także do opracowywania metod produkcji nowych związków chemicznych, nowych substancji farmaceutycznych, metod diagnostycznych lub biosensorów czy nowych odmian roślin.

Wirówki laboratoryjne są standardowym wyposażeniem w laboratoriach chemicznych i kosmetycznych do pracy z mieszaninami, emulsjami, zawiesinami, sedymentacjami. Wykorzystywane są do analiz fizykochemicznych produktów kosmetycznych czy wyrobów chemii gospodarczej.

W klinikach weterynaryjnych wirówki MPW wykorzystywane są do wykonywania rutynowych badań (morfologia, biochemia, koalgulogia, badanie moczu, hematokryt, cytologia, badania DNA, hematologia). Używane są również do przygotowania próbek do testów komórek macierzystych, terapii IRAP (naturalne leczenie zwyrodnień i bólu stawów u dużych i małych zwierząt), badań parazytologicznych (na obecność pasożytów) oraz do diagnostyki raka (CYTO).

Wirówki laboratoryjne mają zastosowanie w działaniach związanych z testowaniem i zapewnianiem jakości wody i gleby. Próbki wody bada się pod kątem określenia zawartości chlorofilu A lub feofityny. Zakłady oczyszczania ścieków przeprowadzają badania w celu sprawdzenia zawartości jaj pasożytów w osadach ściekowych.

Wirówki laboratoryjne MPW wykorzystywane są w przemyśle spożywczym do analizy żywności w celu zapewnienia jej najwyższej jakości. Są niezbędne w zakładach tłuszczowych, cukrowniach, zakładach przemysłu ziemniaczanego, browarach, gorzelniach, zakładach spirytusowych i mleczarniach. Wirówki laboratoryjne MPW stosuje się tam do testowania czystości mikrobiologicznej w mięsie, owocach, warzywach, zawartości tłuszczu w mleku. Są też wykorzystywane do testowania miodu. Wirówki MPW są też stosowane w przemyśle petrochemicznym (rafineryjnym) do oznaczania zawartości wody w ropie naftowej i pochodnych ropy naftowej.

Wirówki MPW są stosowane przez kucharzy wykorzystujących techniki kuchni molekularnej do przygotowywania swoich dań. Proces wirowania najprostszych składników wydobywa z nich niesamowitą głębię smaku, nowe kolory i formy zachowując przy tym największą część witamin i składników mineralnych, dzięki czemu przygotowywane w ten sposób potrawy są nie tylko bardziej aromatyczne i efektowne, ale też zdrowsze.