Kuchenne eksperymenty z wirówką w roli głównej
Molekularna, eksperymentalna, awangardowa, progresywna, emocjonalna – to tylko kilka z wielu określeń na nurt w gastronomii, który zyskuje coraz większą popularność nie tylko na świecie, ale również w Polsce. Jak nazwać tych, którzy z pasją odkrywają tajniki tej sztuki kulinarnej? To kucharze, czy może już naukowcy, artyści, magicy? Jedno jest pewne – to pasjonaci idealnego smaku, aromatu i nieszablonowych, innowacyjnych rozwiązań w kuchni. A ponieważ innowacyjność, elastyczność, kreatywność to cechy, którymi staramy się kierować podczas prac nad naszymi sprzętami tym bardziej cieszymy się, że udało nam się ostatnio współpracować z człowiekiem, dla którego są one również wyznacznikiem w codziennej pracy.
Pan Łukasz Dudziński, szef kuchni restauracji Grape we Wrocławiu testował naszą wirówkę MPW-352 podczas tworzenia nowych dań. Chociaż sam wzbrania się przed nazywaniem jego kuchni molekularną, ponieważ jak twierdzi, wykorzystuje jedynie niektóre techniki typowe dla tego nurtu, to jednak nie zaprzecza, ze możliwość łączenia gastronomii z nauką i stosowanie nieszablonowych rozwiązań to jego wielka pasja. Jak sam mówi – gotowanie to szereg procesów fizycznych i chemicznych, dlatego jego kuchnia to pewnego rodzaju laboratorium, w którym wirówka odgrywa bardzo dużą rolę. Dzięki możliwości wirowania pestek słonecznika udało mu się uzyskać niezwykle aromatyczny i nieskazitelnie czysty olej słonecznikowy. Szczęśliwcy, którym udało się spróbować wody jogurtowej powstałej w procesie wirowania jogurtu byli zachwyceni jej świeżym, doskonałym smakiem. Do tego jeszcze aromatyczne sosy, których bazą było osocze odwirowane z polędwicy wołowej. I jeszcze nie mniej spektakularny klasyk – pomidory, z których po odwirowaniu powstaje aromatyczna woda idealna do popularnego drinka i esencjonalny mus pomidorowy, który stał się bazą sosów lub zup. Proces wirowania najprostszych składników wydobywa z nich niesamowitą głębię smaku, nowe kolory i formy zachowując przy tym największą część witamin i składników mineralnych, dzięki czemu przygotowywane w ten sposób potrawy są nie tylko bardziej aromatyczne i efektowne, ale też zdrowsze. Biorąc pod uwagę fakt, że coraz więcej osób zaczyna przykładać wagę do zdrowego stylu życia i odżywiania, nurt wykorzystujący techniki molekularne zyskuje z dnia na dzień coraz więcej sympatyków – zarówno w gronie kucharzy jak i gości restauracji.
Jak widać pasjonaci gotowania, nowych smaków, kolorów i aromatów wyposażeni w odpowiedni sprzęt mogą w swoim kuchennym laboratorium stworzyć prawdziwe dzieła sztuki. Ograniczeniem jest jak zawsze tylko wyobraźnia.